Sleva!

Dialogy s vnitřním kritikem: jak proměnit negativní hlasy ve zdroj síly a inspirace

240 

Přistihujete se, že se kritizujete a srovnáváte s těmi, kteří jsou na tom lépe? Máte strach pustit se za svými lákavými sny, protože něco uvnitř vám říká, že byste mohli selhat? Nadáváte si, když se vám něco nepovede? Nebo vás občas náhle přepadá špatná nálada a ani nevíte proč? Rádi byste zmírnili pochybnosti o sobě a snížili nepříjemné dopady negativního hlasu uvnitř? Zajímá vás, kde se takový hlas ve vašem životě vzal a jak je možné, že má takovou moc? Téma vnitřního kriticismu se týká každého z nás. Ať už se snažíte o sebepoznání, osobní růst, nebo jen o laskavější vztah k sobě či druhým, anebo prostě chcete zlepšit svou celkovou životní pohodu, kniha vám na této cestě bude dobrým průvodcem.

Kategorie: , Štítek:

Popis

Boleslav Keprt je psychoterapeut v pražském centru PoPoli a Lávka. Je dlouholetým lektorem kurzů mindfulness a dalších seminářů. Jeho život zásadně ovlivnila buddhistická psychologie a meditace, které se věnuje od roku 1993, včetně půlročního pobytu v buddhistickém klášteře v Barmě. Mnohaletý výcvik procesově orientované psychologie mu ukázal, že i z iritujících podnětů lze udělat zdroj inspirace. Obohacujícím zdrojem energie a sebepoznávání bylo pro něj také dialogické jednání, kterým se zabýval i během doktorského studia psychosomatiky na katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU, kde nyní také učí. Ovlivnila ho i zkušenost s doprovázením umírajících v hospici a pro Český rozhlas o tom natočil dokument.

Rok vydání: 2022
Počet stran: 192
Vazba: brožovaná
Rozměry: 16 x 20 cm

Ohlasy a recenze

Výborně napsaná kniha pojednávající o jedné z nejrozšířenějších vnitřních částí naší psýché – vnitřním kritikovi. Autor zde na základě svých hlubokých zkušeností psychoterapeuta a člověka podává poutavý rozbor tohoto jevu, díky kterému můžeme z různých hledisek pochopit jeho principy a zákonitosti a díky tomuto pochopení se postupně osvobodit z jeho zajetí. Nabízí praktické návody a techniky, jak tento obvykle destruktivní program v našem vnitřním světě zkrotit, utišit a harmonizovat, nebo jej dokonce transformovat z protivníka ve spojence napomáhajícího dosažení naší celistvosti. Využívá přitom postupy založené zejména na uvědomění (mindfulness), procesově orientované psychologii a dialogickém jednání, čímž se kniha může stát též zajímavým úvodem do těchto hlubokých systémů.

Jan Honzík, zakladatel psychoterapeutického centra Lávka, lektor mindfulness, psychoterapeut

 

Po přečtení knihy vám bude samomluva připadat nejen jako součást zdravé mysli, ale jako něco, o co byste měli aktivně usilovat. Vnitřní kritik už nebude váš vnitřní terorista, ale rádce, který může být podporou a navigátorem. Slávek s lehkostí propojuje teorii se svou mnohaletou praxí i osobním sdílením a výsledkem je vtipná a hluboká kniha, která se čte jedním dechem. Pro všechny, kteří se chtějí spřátelit se svými kritiky a využít jejich potenciál.

Anna Ryvolová, terapeutka, facilitátorka a ředitelka Institutu procesově orientované práce

 

V knize je vynikajícím způsobem propojeno mnoho rovin práce s vnitřním kritikem. Je plná rozmanitých cvičení umožňujících rozvinout kreativní dialog vnitřních částí k osvobození se z útlaku vnitřního kritika. Autor integruje své bohaté terapeutické znalosti a uvádí kasuistické příklady z terapeutické praxe ilustrující práci s vnitřními částmi naší psyché a nabízí postupy, jak je prozkoumávat a transformovat. Kniha umožňuje pochopení existence vnitřního kritika i z pohledu traumatu a ukazuje možnosti, jak se vymanit z nepříjemných bludných kruhů kultivací soucitného postoje. Líbí se mi kuráž autora ilustrovat téma vnitřního kritika na osobních zkušenostech ze své rodiny či v podobě kreativních bloků při psaní této knihy. Věřím, že kniha bude mocným spojencem a inspirací čtenářům v rozvíjení větší svobody a kreativity v dialozích a „tancích“ s vnitřním kritikem.

MUDr. Jan Audrlický, psychiatr, psychoterapeut, hudebník (The Landscapes)

 

Slávkovo lidské, moudré a laskavé doprovázení dovoluje, aby se člověk setkání s vnitřním kritikem neobával. Vede ho k tomu, aby se se všemi těmi popoháněči, kontrolory a obviňovači učil komunikovat, vyjednávat a žít.

Marcela Roflíková, zakladatelka Českého mindfulness institutu, lektorka mindfulness

 

Tahle knížka chytne a nepustí. Je čtivá, objevná i napínavá a zároveň ji prostupuje Slávkova osobní zkušenost, pokora, nadhled a hlavně humor. Když jsem v úžasu dočetla, můj vnitřní kritik dramaticky pronesl: „Takhle píšou machři, holčičko!“ A má pravdu!

Zuzana Froňková, autorka knížek pro děti i dospělé

 

Slávkova kniha je milým průvodcem světem našich vnitřních postav. Po přečtení se cítím opečovaný a spřátelenější se sebou. Kniha pomáhá k uvědomění diverzity vnitřních částí a nabízí nástroje, jak kultivovat vztah k sobě.

Tomáš Hochman, psycholog

 

Vnitřní kritik komplikuje život ne-li každému, tedy aspoň většině z nás. Dozvědět se, jak se s ním potýká odborník na psychoterapii, je nejen úlevné, ale i inspirující. „Muž, vysoký, racionálně uvažující, citlivý, nápomocný,“ jak se Slávek Keprt ve své knize charakterizuje, skloubil hutné odborné čtení nejen s kazuistikou ze své dlouholeté praxe, ale i z praxe sám se sebou. Kniha zábavná i odborná je paradoxem jen pro toho, komu jsou paradoxy cizí. Autorovi se daří provázet nás těmi vybranými paradoxy (protože životními) s elegancí, laskavostí i vtipem.

Jana Knitlová, scenáristka

 

Jak se zbavit toho negativistického, neustále kritizujícího vnitřního hlasu, který shazuje člověka samotného a všechno, co dosud udělal? To je otázka, která trápí spoustu lidí a některé přivádí do terapie. Boleslav Keprt toto zkoumá ve své nové knize nejen z pohledu obyčejného člověka, který je vnitřním kritikem sužován každý den, ale také z pozice psychoterapeuta, sociologa, lektora všímavosti (mindfulness) a pedagoga dialogického jednání. Autor tak využívá dovednost divadelního ztvárnění rolí dát jasnější a srozumitelnější tvar prožitkům, které jsou často vágní a unikají nejen pojmenování, ale uvědomění samotnému. Kniha se zaměřuje nejen na to, jak se kritika zbavit, ale ještě lépe, jak ho pomocí různých terapeutických a meditačních postupů přeměnit na spojence pro spokojenější život. Silnou stránkou této knihy je srozumitelné a barvité vykreslení různých podob kritika i praktické postupy, jak na něj. Ty jsou navíc v textu graficky odlišené, takže je snadné, se k nim znovu a znovu vracet. Vizuální stránku knihy osvěžují originální a nesmírně trefné ilustrace Jakuba Zicha. Z jazykového hlediska kniha kolísá mezi vysoce odborným jazykem faktů a běžným jazykem životních zkušeností včetně velmi osobních sdělení autora. Na základě toho pak doporučuji nečíst knihu od začátku do konce, ale jít do odpovídajících kapitol pro to, co teď zrovna potřebuji, ať jsou to fakta, nebo osobní prožitky, nebo konkrétní návody. Poněkud mi v knize chybí odlišení vnitřních „jakoby“ hlasů, které jsou sice často bolestivou, avšak přirozenou součástí zdravé psychiky, od hlasů, které jsou projevem duševního onemocnění. Knihu mohu s klidem doporučit jak lidem, kteří hledají faktické informace na toto téma, tak i těm, co se chtějí osvobodit od tyranie monologu vnitřního kritika a přejít k růstovému dialogu.

Tomáš Málek, psycholog, lektor

 

Pro mě je kniha přínosná především pestrostí teoretických i praktických přístupů k poznání a k hlubokému porozumění fenoménu vnitřního kritika. Vnitřní kritické myšlenky najednou přestávají být patologickým symptomem, ale přirozenou součástí našich vnitřních světů! Z celé knihy je cítit klidný a soucitný postoj k lidem trpícím i k jejich vnitřním kritikům. Některá cvičení mě doslova hladila po duši, jiná budila zvědavost a provokovala ke vzbouření se vůči kritikovým vztahovým a komunikačním podpásovkám – i proti obvyklým přístupům, jak s vnitřním kritikem zacházet. Moc mě bavilo komunikační aikido a výchova kritika k lepším vyjadřovacím schopnostem. Inspirace z knihy využívám ve své terapeutické práci a i mé osobní vnitřní dialogy jsou zase o trochu vlídnější.

Jana Kučerová, psycholožka, lektorka