Sleva!

Přemysl Rut a Okolostola: Písně českého kabaretu / Písně české avantgardy

250 

Přemysl Rut předkládá výběr devatenácti písní z let 1910–1923 a dvaadvaceti písní z let 1918–1948. Z kabaretního repertoáru vybírá tak, aby představil nejtypičtější žánry, které kabaret pěstoval (kuplet, šanson, parodie, nonsens) nebo které mu bezprostředně předcházely (kostýmní kuplet), a aby je představil v exemplářích, jejichž kouzlo dosud nevyprchalo. Většina písní se tu dočkává svých prvních nahrávek.

Těžištěm prvního disku jsou písně z repertoáru kabaretu Červená sedma, ať už inspirované produkcí starších kabaretů francouzských, nebo vyrostlé už zcela z domácí půdy. Vedle autorů Červené sedmy (Jiří Červený, Eduard Bass, František Hvížďálek, Tomáš Hertan) jsou na disku zastoupeni i autoři tzv. staropražských písniček, jejichž první střechou byl kabaret Lucerna (Karel Hašler) nebo jiné pražské zpěvní síně té doby (Alois Tichý, Josef Heřman Zefi, Josef Šváb Malostranský aj.).

Druhý disk nabízí hlavně písně tří autorů, z nichž dva (Vítězslav Nezval a Emil František Burian) patří k nejvýznamnějším osobnostem české avantgardy dvacátých a třicátých let a třetí (jejich vrstevník Géza Včelička) bývá spojován spíš s dobovou módou trampingu. Nahrávky i komentář k nim upozorňují na společná avantgardní východiska jejich písňové tvorby. Přitom zejména písně Včeličkovy jsou tu znovuobjeveny a natočeny poprvé.

Kromě Rutova komentáře, který připomíná časové, místní i kulturní okolnosti vzniku jednotlivých písní, obsahuje osmdesátistránkový booklet i všechny jejich texty.
Zpívají: Martina Kafková, Markéta Potužáková, Marcela Šiková a Přemysl Rut.
Hrají: Zdeněk Dočekal (akordeon), Vratislav Hubička (kontrabas), Michal Kostiuk (klarinet, basklarinet), Vít Nermut (housle), Filip Rut (perkuse, bicí) a Přemysl Rut (piano). 

Kategorie: Štítek:

Popis

2x CD, 1x booklet